Yaşam

Çin’in En İyi Telefon Markaları

Türkiye’de genel olarak Çin Malı sözü, orijinal olmayan, niteliksiz mallardan imal edilmiş ürünler için kullanılan bir tabirdir. Aslında gerçek hiç de öyle değildir. Çin gelişen teknoloji ve insan gücünden kaynaklı, ticarette kendini inanılmaz bir şekilde geliştirmiş bir ülkedir. Bu gelişim Çin’in günümüz dünyasının en büyük global fabrikası olmasına sebebiyet vermiştir. Bugün ülkemizde hangi teknoloji mağazasına girerseniz girin satılan ürünlerin %90’ının Çin’de üretildiğini göreceksiniz.

Tabi ürünlerin üretim yerinin Çin olması demek o ülkede tasarımının yapıldığı anlamına gelmiyor. Dünyanın en büyük şirketlerinden olan Apple, ürünlerini Çin’de üretmektedir. Fakat bütün tasarımları kendi firmasına ait özgün tasarımlardır. Büyük markaların dahi üretim aşamasında Çin’i tercih etmesinin en büyük sebebi insan gücünün ve parça ihtiyacının daha ucuz olmasından kaynaklıdır.

Akıllı Telefon Teknolojisinin Geldiği Nokta

Gelelim akıllı telefon teknolojisine… Günümüzde kullandığımız akıllı telefonların çok büyük bir kısmı Çin ya da Hindistan’da üretilmektedir. Bunun sebebi de yine nüfusun yüksek olduğu yerlerde işçi maliyetlerinin daha düşük olmasından kaynaklıdır. Doğal olarak üretim esnasındaki giderlerini düşürmek isteyen işletmeler kendilerini Çin’de bulmaktadırlar.

Tabi yukarıda yapılan anlatımdan Çin’in tamamen büyük şirketlerin üretim yapmak maksadıyla kullanmış olduğu bir havuz olduğu yargısına kapılmayın. Çin’in kendi tasarlayıp ürettiği akıllı telefonlar da vardır. Bu yazımızda size bu telefonlardan bahsedeceğiz. Siz de bu yazının sonunda hangi telefonların Çin menşeli olduğunu anlamış olacaksınız.

Meizu

Akıllı telefon hevesinde olan alt kesim müşterilere hitap eden firma, fiyatının ucuz olmasından kaynaklı çok rağbet görüyor. Fiyatının düşük olmasından kaynaklı doğal olarak da kalitesinin düşüklüğü kaçınılmaz oluyor. Meizu marka akıllı telefonların ülkemiz pazarında kendisine yer bulduğu söylenemez.

Huawei

Ülkemizde de son derece yaygın olan Huawei akıllı telefonlar, piyasaya da sağlam temeller üzerine tutunmuşa benziyor. Tasarım anlamında Samsung akıllı telefonlara benzeyen Huawei telefonlar kalite anlamında da Samsung’un tahtını sallayacak gibi.

Oppo

Son yıllarda piyasada hızla tutunan Oppo, kaliteli ve alışılmışın dışındaki tasarımları ile ön plana çıkıyor. Özellikle kamera çekim gücünün son derece yüksek olduğu modeller fiyat bakımından üst segment müşterilere hitap ediyor. Ülkemizde de aktif reklam çalışmaları yürüten şirket, ülkemizde en çok satan telefonlar listesinde oldukça popüler bir konuma sahip. Bu gidişle ülkemiz pazarında büyük oranda pay sahibi olacak markanın yeni modelleri de piyasalarda merak konusu olmuş durumda.

Oneplus

Akıllı telefon sektörüne en geç giren firmalardan olan Oneplus, Türkiye’de çok bilinmese de hitap ettiği kitle anlamında üst kesime yönelik pazar çalışmasını yapıyor. Çin malı olan en pahalı telefonların Oneplus marka olduğunu söyleyebiliriz.

Vivo

Akıllı telefon pazarında adını daha önce duymamış olmanız normal. Ülkemizde aktif bir pazara sahip olmayan Vivo marka telefonlar, özellikle Hindistan ve Çin’de çok kullanılan bir marka. Aynı zamanda Çin’in en fazla ihraç ettiği marka diyebiliriz.

ZTE

Ülkemizde neredeyse hiç yaygın olmayan bir marka da ZTE’dir. Adını hiç duymamış olsak da söz konusu markanın Amerika Birleşik Devletleri pazarında %10’luk bir yer işgal ettiğini söyleyebiliriz. Hatta bu pazar payının büyüklüğünden rahatsızlık duyan ABD şirketlerinin bu markaya yönelik karalama kampanyalarının olduğunu biliyoruz. Bu kapsamda ZTE’nin tahtı biraz olsun sarsılmış gibi gözükse de yakın zamanda kendisini toparlayacağa benziyor.

Xiaomi

Çin denilince aklımıza gelen akıllı telefon markalarından biri olan Xiaomi ülkemizde de kayda değer bir pazar oranına sahiptir. Markanın fiyat politikasının uygun olması sebebiyle tercih edildiğini söyleyebiliriz.
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
PUBG Mobile Bedava UC
Notibell
Play Store Bedava Kodlar
Notibell
Bedava Zula Hesapları

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün