Yaşam

Bip Nedir? Bip Nasıl Kullanılır? Bip Acil Durum

Bip nedir ? diye soruyorsanız hemen açıklayalım. Deprem, sel gibi afetlerden sonra yaşanan iletişim sorununa alternatif olarak Bip acil durum butonu kullanıma sunulmuştur. Böylece GSM operatörlerinde sorun olması halinde bile yardım çağırabilirsiniz.

Bip Acil Durum Butonu Nedir?

İstanbul’da yaşanan depremden sonra Turkcell dışındaki GSM operatörlerinin kilitlenmesi nedeniyle ciddi bir iletişim sorunu yaşanmıştı. İşte bu olaydan sonra Turkcell Bip üzerinden bir acil durum butonu geliştirdi. Yani diğer operatörleri kullanıyor olsanız da Bip indirerek bu özelliği kullanabilirsiniz.

Bip acil durum butonu ile yardım çağırmak için sizde bip olması yeterlidir. Karşı tarafa SMS ile bildirim yapılır. Bu uygulamayı ana ekranınıza ekleyerek kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Bip acil durum butonu nasıl kullanılır öğrenerek siz de olası bir acil durum için kendinizi güvene alabilirsiniz. Bunun için şu adımları takip etmelisiniz:

 1. İlk olarak mobil cihazınıza Bip indirin.
 2. İos’ta sağ üst köşede, Android’de ise sağ alt köşede kırmızı bir acil durum butonu göreceksiniz. Butona tıklayın, acil durum sayfası açılır.
 3. Burada acil durumda haber verilecek kişiler listesi bulunuyor. Bu listeye 10 kişiye kadar ekleme yapabilirsiniz.
 4. Eklediğiniz her kişiye SMS ile bildirim yapılarak sizin acil durum kişilerinizden olduğu bildirilecektir.
 5. Olası bir felaketten sonra bip acil durum sayfasını açın.
 6. Bip acil durum butonuna girmeniz halinde en üstte polis, ambulans, itfaiye gibi seçenekler yer almaktadır. Dilerseniz de hemen bunlardan birisini arayabilirsiniz.
 7. Acil numaraların altında ise sizin kişileriniz bulunur.
 8. Acil durum sayfasında yeşil renkli “güvendeyim” ya da kırmız renkli “acil durum bildir” seçenekleri bulunur. Eğer iyi durumdaysanız güvendeyim demeniz halinde bu kişilere bildirim gidecektir.
 9. Ancak yardıma ihtiyacınız varsa acil durum bildir seçeneğini seçmelisiniz. Acil durum kişilerinize bulunduğunuz yerin koordinatları iletilecektir. Ayrıca konumunuz Google Maps ile paylaşılacaktır.
 10. Listeye eklediğiniz kişiler Bip kullanıcısıysa Bip üzerinden bildirim alacaktır. Ancak acil durum kişisi bip kullanıcısı olsun ya da olmasın acil durum kişilerinize SMS gönderilecektir.
 11. Böylece haber verilen 10 kişi sizin için ambulans ya da itfaiye ekiplerini çağıracaktır.

Acil durum butonunu kullanmak istemiyorsanız acil durum sayfasından kapatmak mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
PUBG Mobile Bedava UC
Notibell
Play Store Bedava Kodlar
Notibell
Bedava Zula Hesapları

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün