Yaşam

Akıllı Telefon Nasıl Temizlenir ?

Telefonların başta Koronavirüs olmak üzere tüm virüs ve bakteriler için iyi bir taşıyıcı olduğu bilimsel olarak tespit edildiği için akıllı telefon temizliği hayati öneme sahiptir. Ancak temizlik yaparken bir yandan da telefonun mekanik ve elektronik aksamlarına da zarar verilmemelidir.

Islak Mendil Kullanmayın

Teknoloji uzmanları akıllı telefon temizliğinde kesinlikle ıslak mendil ve bez kullanılmamasını tavsiye ediyorlar. Zira bu yöntemler telefonun ekranına zarar vermekte ve kullanım ömrünü azaltmaktadır. Bunun yerine hafif olarak nemlendirilmiş mikrofiber bezler kullanılmalıdır. Bazı telefon firmalarının ürettikleri özel bezler temizlik için uygundur.

Batarya ve Kılıfı Çıkarın

Akıllı telefon nasıl temizlenir sorunuzun başlangıcı batarya ve kılıfın çıkarılmasıdır. Böylelikle telefonun elektrik geçişi durdurulacaktır. Bundan sonra kuru bir mikrofiber bez ile ekranı ve arka kapağını silebilirsiniz. Böylelikle ilk olarak üzerindeki tozları almış olacaksınız. Gözlük camlarının temizliği için kullanılan bezleri de telefon temizliği için kullanabilirsiniz. Apple için ise %70 oranında isopropil alkol içeren özel mendiller bulunuyor. Apple üreticileri bu mendiller ile temizlik yapılabileceğini ifade ediyor.

Bataryayı çıkardıktan sonra sim kart ve SD kart gibi tüm sökülebilir parçaları çıkarın. Telefonun dış hatlarını bez ile temizledikten sonra detay temizliğine girebilirsiniz. Zira uzun zamandır temizlenmeyen telefonların ücra köşelerinde ciddi bir şekilde toz ve kir birikir. Bu tozlar zamanla telefonun iç aksamına girer ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını engeller. Dolayısıyla iki haftada bir detaylı bir temizlik yapılmasında fayda vardır.

Detay Temizlik

Telefonun bataryasını ve tüm sökülebilir parçalarını çıkardıktan sonra bir kulak çubuğu ya da yumuşak diş fırçası yardımıyla telefonunuzun ince kısımlarını temizleyebilirsiniz. Ancak bu temizlik esnasında yumuşak davranmanız son derece önemlidir. Aksi takdirde telefonun mekaniği zarar görebilir.

Tüm kısımlarını hafif bir şekilde temizledikten sonra telefonunuzu bir miktar kurumaya bırakmalısınız. Her ne kadar nemli bezle temizlik yapılmış olsa da tam kurumadan başlatmayınız. Kuruduktan sonra kullanıma başlayabilirsiniz. Böylelikle akıllı telefon temizleme işlemi de sona ermiş olacaktır. Eğer telefonunuz çok ıslanmış veya suya düşürmüş iseniz pirinç dolu bir bardağın içerisine koyup bir gün kadar bekletebilirsiniz. Ancak kesinlikle saç kurutma makinesi kullanılmaması gerektiğini ifade etmek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
PUBG Mobile Bedava UC
Notibell
Play Store Bedava Kodlar
Notibell
Bedava Zula Hesapları

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün